Geniálna priateľka

Geniálna priateľka

Určite netreba predstavovať známu štvordielnu Neapolskú ságu Eleny Ferrante. Táto sa vďaka celosvetovému úspechu dostala na televízne obrazovky v dnes obľúbenom formáte seriálu. V roku 2018 bola na obrazovky uvedená prvá séria ôsmych epizód a na jar roku 2020 sme sa dočkali aj druhej série, ktorej osem častí vychádza z druhej knihy Príbeh nového priezviska.

Na Slovensku seriál vysielala HBO (obe série) a RTVS (len prvú sériu).

Aktuálne je v predprodukcii ďalších osemnásť častí, ktoré budú rozdelené do dvoch sérií adaptovaných podľa posledných dvoch kníh ságy Tí, čo odchádzajú, tí, čo zostávajú a Príbeh stratenej dcéry.

Seriál vznikol v taliansko-americkej koprodukcii pod režisérskym vedením Saveria Costanza.

Seriál stvárňuje výnimočný vzťah medzi dvoma priateľkami Elenou Greco a Raffaellou (Lilou) Cerullo. Dej je situovaný do neorealistickej atmosféry novej neapolskej štvrti päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.

Ukážka s rekapituláciou prvej série, kde na začiatku môžeme sledovať prepojenie súčasnosti s ich detstvom cez Elenine spomienky a prenášajú dej do počiatkov vzťahu s Lilou.

Ukážka z druhej série, ktorá je situovaná do obdobia dospievania a čiastočného odlúčenia Eleny a Lily.

Pokiaľ sa rozhodnete sledovať seriál v pôvodnom znení, je potrebné sa pripraviť na mnoho momentov, kde postavy používajú neapolský dialekt a takmer v celom seriáli rozprávajú mnohí so silným neapolským prízvukom, ktorý je pre nás cudzincov dosť ťažko zrozumiteľný. Odporúčam, preto, sledovať seriál s talianskymi titulkami, prípadne dabovaný.

Titulná foto: Scéna z prvej série. Credits: ANSA

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*