Chlapci vo vojne

Chlapci vo vojne

Ako sa cíti mladý vojak, v podstate ešte chlapec, ktorý jedného dňa musí odísť na skutočnú misiu? Už to nie je len cvičenie, ale skutočná vojna, skutočné nebezpečenstvo, skutočná zodpovednosť za svojich spolubojovníkov, priateľov.

Ľudské telo je druhý román laureáta prestížnej literárnej ceny Strega, Paola Giordana. Prináša nám zaujímavý pohľad do sveta vojakov, ktorí sa zúčastňujú nebezpečnej vojenskej misie v Afganistane. Giordano nás aj v tomto románe tak, ako aj vo svojich ostatných dvoch dielach, vťahuje do sveta citov, vzťahov a vnútorného prežívania postáv.

Autor modeluje dej myšlienkami a pocitmi jednotlivých postáv tak verne a uveriteľne, až má čitateľ pocit, že je súčasťou deja, a že ako ich priateľ, sa nachádza spolu s nimi v Afganistane. Ponúka nám pohľad do mužskej duše drsných vojakov a ukazuje aká citlivá môže byť. Z tejto knihy doslova srší testosterón, ženy v nej vystupujú len v okrajových úlohách a predsa je tento takmer čisto mužský svet citlivý a zraniteľný. Máme možnosť pocítiť, aké dôležité je pre muža priateľstvo a aký silný je pocit zodpovednosti vojaka za svojich spolubojovníkov. Vojna, zbrane a krv nie sú účelom; v tom malom počte, v ktorom sa v texte objavujú, sú len prostriedkom na vyobrazenie dôležitosti medziľudských vzťahov, ich hĺbky a významu, ktorá sa prejaví práve v kritických situáciách.

Giordano píše dokonalým mužským štýlom, o mužoch, ale (podľa mňa) nie len pre mužov. Aj ten najväčší „mačo“ pochopí, že mať aj slabé stránky a niečo cítiť k druhým, nie je prejavom slabošstva, ale úplne prirodzenou súčasťou ľudskej bytosti. Žena zasa zistí, že aj muž je citmi zraniteľný, že sú pre neho medziľudské vzťahy takisto dôležité, ako pre kohokoľvek iného. A ľudské telo? To je akýmsi pojítkom, niťou, ktorá sa ticho a nenápadne tiahne celým dejom od jeho začiatku až do úplného konca.

René mládenca príhody a skúsenosti

Giordanov román o vojakoch na misii v Afganistane by mohol kľudne niesť aj názov prvého slovenského románu. Hlavným hrdinom je totiž veliteľ René, ktorý má na starosti mladých vojakov vo svojej čate. Druhou významnou postavou je posádkový lekár Egitto. Ten už s touto skupinou nemal pôsobiť a mal byť dávno doma. Aby sa vyhol rodinným problémom, ktoré ho doma čakajú, požiadal o predĺženie svojho pôsobenia v misii a zostal na základni. Nie všetci sú sympaťáci a medzi takých patrí aj odvážny, avšak egoistický chvastúň Cederna. Ten má však aj svojich obdivovateľov ako napríklad mladého dvadsiatnika Ietriho, pre ktorého bola misia doslova vykúpením a útekom spod vplyvu príliš starostlivej matky. Giordano do románu zaradil aj ženské postavy. Zväčša sa jedná o veľmi rozhodné a silné osobnosti. Vyvolávajú v mužoch zápaly silných pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Zopár z nich nosí uniformu. Inak sú to ženy, ktoré doma čakajú na návrat svojich synov, manželov, snúbencov či milencov. Dočkajú sa všetky?

Čata, ktorej velí Antonio René je plná mladých chlapcov. Posledný prírastok je dvadsaťročný Ietri, ktorý sa cíti neskúsený vo všetkých oblastiach a hľadá medzi kolegami vzor, z ktorého by si zobral príklad a čo to sa priučil. Misia je pre neho, ako aj pre mnohých ďalších, prvou ozajstnou životnou skúškou. V románe sa strieda ľahkomyselnosť s drámou. Giordano jasne pomenováva charakteristické črty nových vojen a popri tom nám odkrýva existenciu ďalších konfliktov, ktoré unikajú našej pozornosti, ale ktoré nie sú menej zákerné. Sú to konflikty rodinné, citové a aj tie nekonečné krvavé boje samých so sebou.

Myslím, že obhajoba úspešného debutu sa Giordanovi podarila na jednotku. Ak hľadáte zaujímavý príbeh, ktorý vás vtiahne do deja a nepustí až pokým neprečítate poslednú stranu a zároveň z vás nevysaje všetku energiu, tak určite odporúčam Ľudské telo od Paola Giordana. K ľahkému čítaniu okrem autorovho talentu, v slovenskom preklade prispelo aj nepopierateľné prekladateľské umenie Márie Štefánkovej.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*